13 Dziennych Domów Pobytu
Fundacja WERWA realizuje projekt pt. ,,Utworzenie 13 Dziennych Domów Pobytu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego”
Cel projektu:
Zwiększenie dostępu do usług środowiskowych na rzecz wsparcia osób niesamodzielnych i ich otoczenia na terenie gmin uczestniczących w projekcie poprzez utworzenie i funkcjonowanie Dziennych Domów Pobytu, Centrum Usług Środowiskowych w okresie od 01.05.2020 r. do 30.04.2022 r. poprzez utworzenie 416 miejsc świadczenia usług społecznych.
Planowane efekty
Dzięki realizacji projektu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostanie utworzonych 13 Dziennych Domów Pobytu, które zostaną utworzone w 13 lokalizacjach tj.:
- Młyniec Pierwszy, Gmina Lubicz
- Przysiek, Gmina Zławieś Wielka
- Górzno, Miasto i Gmina Górzno
- Krzyżówki, Gmina Lipno
- Boniewo, Gmina Boniewo
- Urszulewo, Gmina Fabianki
- Szczkowo, Miasto i Gmina Izbica Kujawska
- Stalmierz, Gmina Chrostkowo
- Rachcin, Gmina Bobrowniki
- Rypin, Powiat Rypiński
- Chełmno, Gmina Chełmno
- Jabłonowo-Zamek, Jabłonowo Pomorskie
- Biskupice, Gmina Łubianka
13 Dziennych Domów Pobytu będzie funkcjonowało przez okres 18 miesięcy 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00. Każda placówka będzie przeznaczona dla max. 30 podopiecznych dziennie.
Projekt realizowany od 01.05.2020 do 30.04.2022
Do projektu mogą przystąpić osoby:
- niesamodzielne, która ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością wykonywania co najmniej 1 z podstawowych czynności dnia codziennego;
- zamieszkujące na obszarze wyżej wymienionych Gmin.
Aby zgłosić się do udziału w projekcie należy wypełnić dołączony poniżej formularz zgłoszeniowy. Formularze zgłoszeniowe należy składać u Partnerów projektu.
Dzięki uczestnictwu w projekcie osoby niesamodzielne będą miały możliwość:
- spotkania się z innymi osobami,
- brania udziału w terapiach zajęciowych i indywidualnych;
- korzystania z pomocy rehabilitanta, pielęgniarki;
Nasi podopieczni otrzymają dwa posiłki dziennie - śniadanie i obiad. Zapewniony zostanie podopiecznym transport do i z placówki.
W ramach projektu powstanie także Centrum Usług Środowiskowych, w którym świadczone będą usługi prawne, informacyjne, doradcze i szkoleniowe na rzecz osób niesamodzielnych i ich otoczenia.
Prawnik będzie udzielał porad potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w środowisku lokalnym, tj. porad prawnych, finansowych, majątkowych, ekonomicznych itp.
Psycholog będzie świadczył usługi z doradztwa w zakresie problemów rodzinnych oraz w zakresie bezpieczeństwa, którego celem będzie m.in.: poprawa stanu psychicznego klienta, niwelowanie poczucia osamotnienia, zapewnianie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, zrozumienia i życzliwości, wspieranie w trudnych i kryzysowych sytuacjach, wyrabianie postawy zaradności życiowej, rozwój umiejętności interpersonalnych.
Do ramowego planu zajęć podopiecznych DDP oprócz usług w zakresie opieki, wprowadzone zostaną działania mające na celu wpływające na aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej między innymi indywidualne i grupowe terapeutyczne, zajęcia pomagające rozwinąć zainteresowania i kontakty interpersonalne podopiecznych, biblioterapia, czyli terapia poprzez literaturę; inaczej ukierunkowane czytelnictwo, dostarczające tematów do rozmów, nowego spojrzenia na własne problemy, biblioteka będzie wyposażona w rozwijające zainteresowania i wzbogacające słownictwo książki i czasopisma; choreografia-terapia tańcem i ruchem pozwalająca uzyskać harmonię, równowagę, samorealizacje); silwoterapia to metoda terapeutyczna, która opiera się na kontakcie z przyrodą. Przebywanie na łonie natury, pośród drzew, odpręża, relaksuje, poprawia zarówno stan psychiczny jak i fizyczny. Celem tego rodzaju terapii jest rozładowanie napięć, rozluźnienie i uspokojenie. Przebywanie na świeżym powietrzu wśród przyrody napawa każdego pozytywną energią.
Projekt realizowany przez: Fundację WERWA w partnerstwie z:
- Regionalnym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Przysieku Sp. z o.o. z siedzibą w Przysieku
- Gminą Bobrowniki
- Gminą Boniewo
- Gminą Chrostkowo
- Gminą Fabianki
- Gminą Lipno
- Gminą Łubianka
- Gminą Zławieś Wielka
- Miastem i Gminą Górzno
- Miastem i Gminą Izbica Kujawska
- Powiatem Rypińskim
- Parafią Rzymskokatolicką pw. Świętej Marii Magdaleny w Biskupicach
- Parafią Rzymskokatolicką pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie
- Zgromadzeniem Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej Dom Generalny w Jabłonowie-Zamek
WARTOŚĆ PROJEKTU: 22 397 818,34 zł.
WKŁAD FUNDUSZY EUROPEJSKICH: 19 038 145,58 zł.
WKŁAD BUDŻETU PAŃSTWA: 1 119 890,92 zł
Do pobrania: Formularz zgłoszeniowy 13 DDP